czwartek, 31 marca 2011

Parametry..cdn

31 marca:
NO3  - 10
NO2  - 1
GH    - 8
KH    - 6
pH     - 7,2


Dodatkowo wcieliłem w życie eksperyment łupkowy polegający na wrzuceniu łupków które zakupiłem w B&Q i wsadziłem do aqua, do wody demineralizowanej - i będe badał parametry wody przez jakiś czas..
No3  - 0
No2  - 0
GH   - 2-4
KH   - 3
pH    - 6,8



A dziś zamówie sobie świetlówki (wymęczyłem xlady o porade) - 2 sztuki Philipska 865 i jedna sztuke sylvanii grolux.
Tak sobie dziś pooglądałem roślinki i stwierdziłem , że widać iż pną się do góry :]

wtorek, 29 marca 2011

Fotki Fotki !

hm.
Trochę nad fotkami popracować muszę ,ale jak na pospolitego cyfraka mój fuji całkiem sobie fajnie daje radę - jak na fotki z łapy i bez flesha.
Makro co prawda średnie, ale będzie lepiej :)

Parametry wody:
w 3 cim dni życia akwa
NO3  - 10 
NO2  - 1
GH    - 16 (a jednak)
KH    - 6
pH     - między 6,8 a 7,2

I teraz kto mądry mi powie czemu te "GH" tak wskoczyło? No chyba, że tak ma być...
Poniżej fotki.



W tej chwili obsada roślin to jak myślę jakieś 15% planowej obsady - reszta frunie z Singapuru :]





I troche zabawa z makro.

Jakby tu jacyś znawcy się znaleźli to z chęcia dowiem się jakie roślinki zakupiłem.. Może ktoś nazwy potrafi podać?

Jutro wieczorem oświetlenie powinno dojechać i mam nadzieję ,że w środę będę mógł zaprezentować mój pomysł:)
Następnie prawdopodobnie krewetki , poźniej reszta roślin i na koniec neonki. Bo żadnych w miare efektownych rybek (pod względem koloru i stadności życia) , nie wymagających bóg wie czego nie wymyśliłem.. Jakieś pomysły?

poniedziałek, 28 marca 2011

Parametry...

Miałem fotki dziś wrzucic ale jakoś parcia na aparat nie mam..
Zrobiłem testy wody w akwarium i zaczyna mnie wkurzać niedokładność tych testów:
NO3 - 0
NO2 - 0
GH   - 0 albo 16 - nie dało się odczytać ..(teraz kto ma jakiś pomysł skąd, o i le w ogóle, twardość całkowita tak skoczyła?
KH  - 3 (czyli plus 1 stopien i to chyba jest ok)
pH chyba podnioslo sie nieznacznie do ok 7,0.

Jakieś rady ?:>

Tak jak xlady mi podopowiedziała, chyba wrzuce te łupki do jakiegoś kontrolnego dzbanka z wodą i będę mierzył parametry.. Zeby pewność mieć że żadnego syfu mi nie robią..

sobota, 26 marca 2011

Próbne napełnienie i łupki.

Właśnie zakończyłem zalewać baniaczek..

zaplanowane na dziś zadania udało mi się zrealizować - co prawda nie do końca kupiłem taki żwirek jaki chciałem i kamienie także, ale jutro ew pojutrze przekonamy się jak to będzie wyglądać..

Zwirek: w końcu zapadła decyzja o zakupie dwóch gradacji. Czarny ,bazaltowy. Jutro jeszcze dokupie z kilogram 5-6mm ziaren.
Kamienie zaś i korzenie to był rajd po mieście - niby sporo sklepów ale jakaś straszna posucha była.
W sklepie na Gorgie udało mi się w końcu znaleźć korzenie, z tej radości więc 2 zakupiłem.. Kamienie także tam nabyłem, prawie takie jakich szukałem - czyli dość postrzępione ,kanciaste kamienie - żadne tam otoczaki.
Tyle,że mało mi było i przed samym zamknięciem reszte zakupiłem w B&Q. Jako decokracyjne kawałki grafitu do ogrodu. Mniej więcej 5 razy taniej niż w akwarystycznym:)
Troche nie byłem przekonany co do zasadności wkładania tych kamieni do akwa, ale po śledztwie w internecie i przy pomocy kumpla-inż górnictwa, ustaliliśmy ,że kamyczki zakupione w sklepie akwarystycznym jak i te z B&Q to łupień serycytowy i zakładając że nie ma sztucznie dodanych związków siarki (podobno tak się dzieje z odpadami pokopalnianymi ) to będzie ok. Ew może to być łupień grafitowy, ale ten także nie wpływa na właściwości chemiczne wody - chyba że ma zawartość jakichś niechcianych związków. Postaram się zdobyć jakieś dokladniesze info co to za materiał:)
Akwarium będzie chodzilo "na pusto" przez ok 2 tygodnie ,więc jest czas na skontrolowanie czy cos złego się nie dzieje.
Jutro także dołoże biały piasek, lub bardzo drobny żwirek i jeśli chodzi o kompozycje to mniej więcej taka będzie..
Zmierzone dziś parametry wody, zaraz po wlaniu:
NO3  : 0-10
NO2  : 0
GH    : 0
KH    : 2
Ph      : 6,8

Zobaczymy jak te wartości będą się zmieniać z uplywem dni.. mam nadzieje ze Ph 6,8 - 6,9 będzie niezmienne - bo taka wartość na potrzeby moich roślinek i rybek byłaby idealna:]

Podsumowując : próbne odpalenie akwarium można uznać za pełen sukces. Filtr i grzałka działa, oświetlenie też, więc jest dobrze:]
Jutro poporawiam to co poprawić trzeba i będzie cacy:]
Poniżej zdjęcia - nie są najlepsze ,ale już sily nie mialem by się bawić w ustawianie fotek:)



piątek, 25 marca 2011

Plany :)

Jak już uporałem się z ustawieniem w mieszkaniu nowego mebla - przyszła pora na fotki:


Co do samych fotek: robiłem je swoim nieco wiekszym cyfrakowym kompaktem - Fuji 9600, ale wiem, że będę musiał popracować nad sposobem robienia dobrych zdjęć już pracującemu akwarium. Ale po to mam siostre fotografa :)


W tej chwili nawet nie mam pojęcia czy oświetlenie działa - tak samo filtr i grzałka.. Niestety na sprawdzenie w najbliższych dniach się nie zanosi gdyż w planach mam co innego. I tak w kolejności , powinno się dziać:
- zakup piasku i żwirku i innych takich i być może ułożenie tego w jakaś sensowną całość (jakąś tam wizje już mam)
- zalanie zbiornika i jakieś wstępne pomiary
- ew poprawki w podłożu i nasadzenie roślin (dziś zamówiłem przez internet, ale nie doczytałem iż do mnie trafia dopiero ok 7 kwietnia)
- zmiana oświetlenia z istniejących 2 świetlówek T5 w sumie 38W na 72W T8 i swietlowke led kolorową - widziałem jak ten gadżecik ładnie wybarwia zawartość akwarium :) . Zresztą pewnie foto relację zamieszczę bo pewnie komuś się przyda. Z moich kilkudniowych poszukiwań wynika ,że najtaniej zestaw do polepszenia oświetlenia ściągnać z polski - są już praktycznie gotowe zestawy , wystarczy parę dziurek w obudowie zrobić.
- rybki! na chwilę obecną w planach jest 10-15 krewetek i ok 20 neonków. Niepewny swych umiejętności postanowiłem na początek zacząć od mało wymagających  rybek - szczególnie ze filtr nie budzi mego zachwytu
- w późniejszym czasie na pewno zmiana filtra na zewnętrzny - ale to pewnie przy okazji reorganizacji szaty roślinnej się odbędzie :)

Postaram się informować na bieżąco!
Ale w sumie, szczerze mówiąc, nie liczyłbym na to :D

Miłe złego początki.

Skąd pomysł na bloga? By po prostu mieć miejsce do zamieszczania moich prywatnych uwag i zdjęć dotyczących mojej nowe-starej pasji : akwarystyki.
Zapalonym akwarystą byłem w czasach jeszcze zbiorników ramowych, brzęczyków, wszechobecnej moczarki i nieciekawych, zazwyczaj chorych rybek, z malutkich sklepików poupychanych w piwnicach..
Czyli jakieś 12-14 lat temu:)
Od dwóch lat miałem ochotę powrócić do tej jakże uspokajającej pasji jaką jest tworzenie i utrzymanie akwarium. I któregoś dnia , na portalu lokalnej społeczności , znalazłem grupę akwarystów i podzieliłem się z Nimi chęcią zakupu zbiornika. Jakieś 48 godzin to trwało i po kilkunastokilometrowej podróży 150 litrowy zbiorniczek trafił do mnie.
Po bliższych oględzinach okazało się, że stolik na którym stało akwarium nie nadaje się do dalszego użytku z powodu procesów gnilnych zaistniałych w strukturze udającej blat.. Okazało się także że w pokrywie nie działa timer oświetlenia i generalnie pokrywa i szkło są lekko "zaniedbane". Jakieś 8 godzin zajęło mi doprowadzenia zbiornika do znośnego stanu.
Następnego dnia zakupiłem półko-stolik-szafke pod akwarium, starając się znaleźć możliwie najlepszy stosunek ceny do wytrzymałości - zobaczymy czy się udało za kilka dni kiedy tak naprawdę odbędzie się pierwsze napełnienie akwarium.
Przede mną jeszcze daleka droga : poczynając od zakupu podłoża, roślin (wielkie lol będzie) i żywych stworzeń , po uzupełnienie braków w edukacji i zmianę oświetlenia.

Moje pierwsze po latach akwarium to Hagen Tropiquarium 88, z kombajnem filtracyjno grzewczym BioLife 55.

PS: jeśli ktoś z czytających osób dysponuje przydatnymi linkami jakichś treściwych stron zawierających ogólna wiedzę akwarystyczną lub/i wiadomości na temat akwariów holenderskich tudzież hodowli roślin akwariowych - to ja bardzo poproszę o linka!